Şirketlerin Tepe Noktası: Holding

Şirketlerin Tepe Noktası: Holding

Holdingler birden fazla şirketi bünyesinde barındıran ticari topluluklardır. Faaliyetlerini kar amacı güderek sürdürürler. Holdingle birçok sektörde faaliyet gösterebilirler. Günümüzde dünyada ve ülkemizde çok sayıda holding oluşumuna rastlayabilmek mümkündür. Türk Ticaret Kanunu’nda holding başlığına ayrıca yer verilmemiştir. Temelde şirketlerden ayrı bir başlıkta değerlendirilse de, özel bir yer verilerek açıklanmamıştır.

Holding, bünyesinde yer alan şirketlerin tepe noktası olarak değerlendirilebilir. Bu şirketler ticari, zirai, sanayi, gıda gibi pek çok konuda faaliyet gösterebilirler. Bu noktada holding, şirketlerinin sermayelerine katılımcı olarak ortak olurlar. Şirketler birbirlerinin kar ve zarar gibi durumlarından etkilenmezler. Şirketlerin yürüttükleri kararlar, holding yönetim kurulu tarafından ortaya konur.

Holdingleşmenin maliyetleri düşürerek yüksek verimlilik sağlaması, kolayca şirketlere finansman sağlamak ve sorunlarını çözmek, yatırım katkıları ile ülke ekonomisine katkıda bulunmak gibi çeşitli faydaları bulunuyor. Anonim şirket olarak kurulan bir ticari varlığın sonradan holdingleşmesi mümkündür. Holding kurma şartları takip edilerek, anonim şirketlerle başlanan yola holding olarak devam edilebilir.

Holding Kurmanın Aşamaları

Holding kurmanın yolunun 5 rakamına dayandığı konusunda bilgi yer alıyor. Ancak bir holding kurmak için 5 şirketin veya 5 ortağın gerektiği bilgisi pek yol gösterici olmuyor. Holding kurulması Türk Ticaret Kanunu’nda yer alan anonim şirketlerin kurulmasıyla benzerlikler taşıyor. Holdingi şirketlerden ayıran nokta ‘amaç ve konu’ ile ‘karın dağıtımı’ maddelerinde yer alan düzenlemelerde yer alır.

Eski Türk Ticaret Kanunu’na göre en az 5 ortak şartı aranırken, yeni düzenlemede tek ortak, gerçek veya tüzel kişi, üzerinden kurulması mümkündür. Esas sermaye sistemine göre hareket edecek bir holdingin sermayesi 50 bin TL’den fazla olması gerekiyor. Kayıtlı sermaye sistemini baz alacak ve halka açık olmayan holdingin başlangıç sermayesinin ise, en az 100 bin TL olması gerekiyor.

Bütün bunların yanı sıra ilgili bakanlıktan alınacak izinle işlemlerin başlatılması mümkün olabiliyor. Bu izin anonim şirket başvurusu yapılarak alınıyor. Aynı şekilde anonim şirket olan kuruluşun holdinge dönüştürülmesi de, ilgili bakanlık izni ile mümkündür. Gerekli maddelerin ve değişikliklerin yapılması ile işlemler tamamlanıyor. Temelde holding kurma şartları birkaç madde dışında anonim şirket kurma şartları ile aynı yola çıkıyor denilebilir.

1989 Yılından Günümüze Hekim Holding

Hekim Holding olarak holding kurma şartları arasından anonim şirketi holdinge dönüştürmeyi seçerek bugünlere geldik. Prefabrik Yapı A.Ş ile 1989 yılında anonim şirket olarak çıktığımız bu yolda bugün bünyemizde yer alan 8 şirket ile varlığımızı sürdürüyoruz. Bünyemizde yer alan Prefabrik Yapı, Özge Yapı, Hekim Yapı, Hebo Yapı, Piraziz Dış Ticaret, Hekim Süt, Hekim Boya Plastik, Hekim A.Ş ile yolumuza devam ediyoruz.

Diğer 8 işletmemiz, çalışanlarımız, referanslarımız ve bayiliklerimiz ile ulaştığımız her hayata hizmetlerimizi götürmeyi amaç ediniyoruz. Hekim Holding ailesi olarak sorumluluk, deneyim ve kalite bilinciyle yürüdüğümüz yolda bizimle olduğunuz büyük bir mutluluk duyuyoruz.

Bir önceki yazımız olan Holdinglerin Vitaminleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir