Prefabrik Yapılar İle İlgili Merak Edilen 10 Önemli Nokta

Prefabrik Yapılar İle İlgili Merak Edilen 10 Önemli Nokta

Prefabrik yapı, önceden hazırlanmış olan yapı malzemeleri aracılığı ile inşa edilen yapılara verilen gelen bir isimdir. Prefabrik yapılarda kullanılan malzemeler ya fabrika ortamlarında ya da şantiyeler içerisinde özel hazırlanmış tesislerde imal edilirler. Üretilen bu parçalar inşa edilecek yapıda bir araya getirilerek kolay şekilde monte edilir.

Günümüzde neden prefabrik yapı çeşitlerinin tercih edildiği sorunun cevabı, bu tür yapıların sağlamış olduğu faydalarda yatmaktadır. Prefabrik yapılar hem kullanıcısına hem de inşa eden firmaya sağladığı zaman ve maliyet tasarrufu ile en optimum yapı elementleri arasındadır.

Bu kadar çok tercih edilmeleri de onlar hakkında daha çok bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin olmasına neden olmuştur. Gelin isterseniz prefabrik yapılar ile ilgili on önemli noktaya kısaca göz atalım.

  1. Prefabrik yapılar mevsimsel koşullara dayanıklımıdır?

Prefabrik yapılar her mevsimde kullanılabilecek yapı türüdür. Rüzgâra ve özellikle de depreme dayanıklı olması sebebi ile ülkemizin deprem kuşağı bölgelerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Bu yapılar ile inşaat süreçleri mevsim koşullarından bağımsız hale gelmiştir. Çünkü herhangi bir yerde imal edilmesi zor iklim koşullarındaki inşaat süreçlerinde firmalara süreçlerini kolay idare etme ve hızlandırma imkânı veriyor.

  1. Prefabrik yapıların ömrü ne kadardır?

Prefabrik yapı malzemelerinin üretimindeki yüksek kalite standartları ve teknolojisi onu ayrıca dayanıklı bir yapı malzemesi haline getirmiştir. Dış koşullara karı ortalama 40 ile 50 yıl arasında dayanıklılık ömrü bulunmaktadır.

  1. Prefabrik yapılarda yalıtım imkânı var mıdır?

Prefabrik yapılarda hem ısı hem de ses yalıtımı imkânı vardır. Neden prefabrik yapı bu kadar çok tercih ediliyor sorusunun bir diğer ana sebebi de bu yalıtımın kalitesi ve verimliliği ile prefabrik yapıların sunduğu konfordur.

  1. Prefabrik yapılar her projeye uygun yapılabilir mi?

Prefabrik yapılan istenilen ya da planlanmış olan her türlü projeye uygun şekilde üretilebilir. Aynı şekilde istenilen büyüklükteki zeminler üzerine de rahatlıkla montajı yapılabilinir.

  1. Prefabrik Yapılar farklı yapı malzemeleri ile kullanılabilinir mi?

Prefabrik yapı malzemeleri çok yönlüdür. Diğer yapı malzemeleri ile uyum içerisinde rahatlıkla kullanılabilinir.

  1. Ruhsat alınması zorunluluğu var mıdır?

Prefabrik yapılar için de diğer yapılarda olduğu gibi ruhsat alınması zorunluluğu bulunmaktadır. Alınacak ruhsat yapının kurulacağı bölgedeki ilgili belediyeden alınması gereklidir.

 

  1. Prefabrik yapılar en fazla kaç katlı olabilir?

Prefabrik yapılar sıklıkla iki katlı olarak yapılmaktadır. Ancak çok katlı olarak da inşa edilebilir. Böyle bir durumda yeterli bina konstrüksiyonu ile kat sayısı arttırılabilinir.

  1. Prefabrik yapıların montajı ne ile yapılmaktadır?

Prefabrik yapı elemanlarının montajı önceden hazırlanmış beton zemine çelik dübeller ile yapılmaktadır.

  1. Prefabrik yapılar sökülüp yeniden kurulabilir mi?

Prefabrik yapıların sağladığı en büyük faydalardan biride bu şekilde sökülebilmesi ve yeniden montaj edilebilir olmasıdır. Söküm ve yeniden montaj sonrasında bazen küçük tadilatlara ihtiyaç olmaktadır.

  1. Prefabrik yapıların garantisi var mıdır?

Hekim Holding olarak imal ettiğimiz tüm prefabrik yapılar için garanti vermekteyiz. Üretimden stoklanmaya, taşınmadan montaja kadar tüm süreçlerimiz dünya kalite standartları açısından denetlenmektedir. Ürünlerimize olan inancımız ile her zaman daha iyi hizmet etmek için çalışmaktayız.

Ülkemiz kadar tüm dünyada da toplumların yapılaşma tercihlerini etkileyen prefabrik yapılar maliyet ve zaman tasarrufu yanı sıra teknolojisi ile de ilk sıralarda yer almaktadır. Neden prefabrik yapı bu kadar çok tercih ediliyor diye düşünüyor iseniz, sağladığı faydalara bakmanız yeterli olacaktır. Hekim Holding olarak her zaman tercih edilen yapılar yapmaya devam edeceğiz.

 

Bir önceki yazımız olan İhtiyaçlarınıza Ve İsteklerinize Özel Prefabrik Yapılar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir