Prefabrik Yapılar Hangi Özelliklere Sahiptir?

Prefabrik Yapılar Hangi Özelliklere Sahiptir?

– Prefabrik yapılar betonarme yapılardan daha ekonomiktir.
– Her bütçeye uygun fiyatlara sahiptir.
– Her yere taşınabilir.
– En şiddetli depremlere dahi dayanabilir.
– Yılın dört mevsimine de uygun olarak tasarlanmaktadır.
– Kurulumu ve montajı oldukça basit olup genellikle birkaç günde kurulmakta ve tamamlanmaktadır.
– Prefabrik yapıların ortalama ömrü yaklaşık olarak 50 yıldır.
– 50 yıl garantilidir.
– Yaz aylarında serin kış aylarında sıcak tutma özelliğine sahiptir.

Prefabrik yapı ne demek sorusu akılları kurcalamaktadır. Prefabrik yapılar diğer betonarme yapılara oranla depreme daha dayanıklı olmasıdır. Bununla birlikte Prefabrik yapıların tercih edilmesinin nedenlerinden biri de her bütçeye uygun fiyatlara sahip olması ve kurulum ve montaj masraflarının diğer yapılara oranla daha ekonomik olmasıdır.

Prefabrik yapıların tercih edilmesinin nedenlerinden başka biri ise bu yapıların taşınabilir özellikte olmasıdır. Dolaysıyla seyyar olarak konaklama tercihine sahip olan bireyler Prefabrik yapıların bu özelliklerinden de faydalanabilmektedirler.
Prefabrik yapıların çokça tercih edilmesinin en belirgin nedenlerinden biri de bu yapıların diğer birçok betonarme yapılarına oranla çok daha uzun yıllar dayanıklılığını koruyabilmesidir. Çok fazla sayıda betonarme yapıları hava koşullarından çok çabuk etkilenebilmektedir. Ancak bu olumsuz durum Prefabrik yapılar için geçerli olmayabilmekte çünkü Prefabrik yapıların iç ve dış dizaynında kullanılan malzemeler son derece kaliteli olup en zorlu hava şartlarına dahi kalitesinden ödün vermeyerek varlığını uzun yıllar boyunca devam ettirebilmektedir.

Prefabrik yapılar geleceğimizin evleri gibi görünmektedir. Belki de bundan on yıllarca sonra bütün evlerin yerini-bütün olmasa da yeni yapıların- Prefabrik yapılar alacaktır. Prefabrik Yapı ne demek kelimesinin kökeni İngilizceye dayanmaktadır. İngilizcede ön anlamına gelen ‘pre’ ve yapı anlamına gelen ‘fabric’ kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Prefabrik yapılar modern teknoloji kullanımıyla kısa sürede üretilmiştir. Kurulum yerinde kolay olarak monte edilebilmektedir. Prefabrik yapı çeşitleri arasında, başta Prefabrik hazır evler olmak üzere, Prefabrik bina, Prefabrik şantiye yapıları, Prefabrik yapı, Prefabrik konut, Prefabrik villa, Prefabrik sosyal tesis, Prefabrik yatakhane, Prefabrik yemekhane, Prefabrik ofis, Prefabrik fabrika gibi yapıları gösterebiliriz.

Prefabrik Ev Nasıl Dikilir?

Günümüzde Prefabrik yapılar modern teknoloji kullanımıyla kaynaksız vidalı sistem kullanılarak üretildiğinden son derece güvenli yapı çeşididir. Eski üretim sisteminde kaynaklı sistem kullanılan Prefabrik yapılar güvenlik açısından sorun teşkil etmekteydi.  Prefabrik yapıların tamamında güvenli ve uzun ömürlü üretim için vidalı sistem yapılmaktadır. Teknik ofiste projelenen Prefabrik yapı modeli üretim bandındaki bilgisayara riplenerek her aşamasında bükümden kesime, vida deliklerine kadar tamamen makina teknolojisine dayalı bant sistemle ön üretim yapılarak sevk edilmekte ve uzman ekiplerimizce yerinde montaj yapılmaktadır. Prefabrik binaların çatı kaplamasında yine metal aşıklar kullanılmaktadır.

Prefabrik yapı duvar yapısı olarak betopan arası EPS strafor kullanılarak çift yönlü betopanla kapatılmaktadır. Bu şekilde 10 cm duvar kalınlığına ulaşan duvar panel sistemi son derece yalıtımlı bir tabaka oluşturmaktadır. Konut olarak kullanılan Prefabrik binalarımızın ana giriş kapılarında çelik kapı kullanılmaktadır. Prefabrik bina iç kapıları amerikan panel kapı kullanılmaktadır. Pencere sistemlerinde ise pvc 1. sınıf pencere kullanılmaktadır

Prefabrik yapı ne demek sorusunun yanıtlarından biri kullanıma hazır olarak, doğrudan teslim edilmesidir. Elektrik tesisatı ve elektrik armatürleri, su tesisatı, kapı pencere takılması, bina boyası vb. kullanıma hazır olarak teslim edilmektedir. Prefabrik yapı modelinin en önemli avantajı usta gerektirmiyor oluşudur. Bugün Anadolulunun birçok ilinde bina yapımı için betondan sıvaya boyaya, kapıdan pencereye her aşamada usta gereksinimi vardır.

 

Bir önceki yazımız olan Geleneksel Yapıların En Kaliteli Alternatifi; Prefabrik Yapı başlıklı makalemizde Prefabrik yapılar hakkında bilgi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir