Prefabrik Yapılar ve Fiyatları Neden Çok Uygundur

Prefabrik Yapılar ve Fiyatları Neden Çok Uygundur

Prefabrike beton için, yerinden başka bir yerde dökülerek üretilmiş sonrasında ise ilgili yere taşınarak monte edilmiş olan yapı elemanları diyebiliriz. Prefabrike betonlar diğer yapı elemanları ile takviye edilerek kullanılır. Bu açıdan çok yönlüdürler.

Günümüzde fabrikalarda veya geçici şantiye tesislerinde yüksek kalite standartları ile elde edilen prefabrike betonlar prefabrik yapılar ve fiyatları da olumlu şekilde etkilemiştir. Yapı sektörüne sunduğu kolaylık ve kalite de yapıların fiyatlarının değişmesine neden olmaktadır.

Prefabrikasyon inşaat sektörü de çok geniş olanaklar sunmaktadır. Özellikle de diğer yapı elemanları ile uyum içerisinde kullanılması da inşa edilen yapının maliyetine olumlu yönde katkı sağlamaktadır. Bu açıdan Hekim Holding olarak konusunda uzman ekiplerimiz ile prefabrikasyon yapı elemanlarının gelişmesi için çalışmaktayız.

Betonarme Yapılarda Prefabrikasyonun Sunduğu Yararlar Nelerdir

Ülkemizde gittikçe yaygınlaşan prefabrik yapılar özellikle prefabrikasyon teknolojisinin gelişmesine de katkı sağlamaktadır. Gittikçe gelişen inşaat sektöründe ciddi bir yer edinen prefabrik yapılar ve fiyatları ile gittikçe artan şekilde tercih edilmektedir.

  • Prefabrikasyon yapı elemanları endüstriyel olarak üretilmektedir. Bu da onların üretimi sırasında yüksek kalite standartlarının korunmasını sağlamaktadır. Bu da olabilecek hataların azalmasına neden olmaktadır.
  • Önceden üretilen, stoklanan bu yapı elemanları gerekli anlarda kolay taşınabilir ve monte edilebilir. Bu da yapıların daha hızlı ilerlemesini sağlamaktadır.
  • Prefabrike betonlar yapıların şantiyelerinde klasik inşa yöntemlerine göre daha yüksek kalite şartlarının elde edilmesini sağlar. Yani daha düzenli ve sistematik bir süreç sunar.
  • İnşa sürecini iklim koşullarından bağımsız hale getirir.
  • Montaj süresinin hızlı ve montajın kolay olması da inşaat sürecini hızlandırır.
  • Özellikle betonarme taşıyıcılı yapılarda en uygun üretim yöntemidir.

Prefabrikasyon yapı elemanlarının bu yararları yanında maliyet ve enerji tasarrufu açısından da çift taraflı sağladığı faydalarda oldukça yüksektir. Şöyle ki;

  • Malzemeden tasarruf sağlaması açısından yapıların maliyetlerini olumlu şekilde de etkilerler.
  • Uzun ömürlü ve yüksek dayanımlıdır. Daha az bakım ve onarım giderlerinin oluşmasını sağlar.
  • Enerjiden tasarruf sağlaması açısından kullanıcı dostudur.

Prefabrikasyon dünyada olduğu kadar ülkemiz ekonomisinde de tasarruf sağlayan, hem ileri hem de akılcı bir teknolojidir. Deneyimli ve uzman personel ile yapılardaki tüm süreçleri ciddi anlamda kısaltır.

Prefabrik Konutların Depreme Dayanıklılık Özellikleri Nelerdir

Prefabrik yapılar ve fiyatları uygun olması yanı sıra bir deprem ülkesi olan ülkemizde tercih edilme nedenini de açıklayan bir diğer faktördür. Aslında prefabrik yapıla ilk deprem konutları olarak sektöre girmiştir.

Ancak yüksek kalite standartları yanı sıra diğer betonarme binalara göre daha hafif olması yanında birbirine monte edilmesi sırasında çelik vidalar kullanılması da onu depreme bir kat daha dayanıklı hale getirir. Prefabrik yapılar deprem esnasında yıkılmaz çünkü yapısı nedeni ile esner.

Bir önceki yazımız olan Prefabrik Yapılar İle İlgili Merak Edilen 10 Önemli Nokta başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir