Prefabrik Yapı Üretimlerini Biliyor Muydunuz?

Prefabrik Yapı Üretimlerini Biliyor Muydunuz?

Prefabrik yapı nasıl üretilir denilince akıllara önceden hazırlanmış yapı malzemeleri ile inşa edilen yapılar gelmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere, fabrikada hazırlanmış olan ve sadece birleştirme işlemi kalan parçaların bir araya getirilerek oluşturulan yapılardır.

Prefabrik yapılar, tek katlı olarak inşa edilebildiği gibi iki katlı olarak da inşa edilebilir. Pratik ve kısa sürede inşa edilebilir olmasının yanı sıra uzun ömürlü olmasıyla da bilinmektedir. Prefabrik yapıların ömrü yaklaşık 50 yıldır.

Geçmiş yıllarda depremde evlerini kaybeden insanlara kısa sürede inşa edilip teslim edilmesinden dolayı, prefabrik yapılar denince akla ilk olarak deprem evleri gelse de, gelişmiş inşaat teknikleri kullanarak oldukça kullanışlı ve dayanıklı prefabrik evler üretmek mümkündür. Prefabrik yapıları sadece depremlerle özdeşleştirmek hatalı bir tanımlama olacaktır. Prefabrik yapıların inşasında hazır parçaların yanı sıra, çelik ve çimento gibi malzemelerden de yararlanılır. Tercihe göre ses ve ısı yalıtımları da prefabrik evlerde yapılmaktadır.

İnşa edilen yapıların fabrikasyon malzeme kullanılarak yapıldığı yapılar genel olarak prefabrik yapı adını almaktadır. Prefabrik evler en fazla iki katlı olarak yapılabilir. Yapı inşa etmek için kullanılan parçaların yerinde üretilmesi ile değil, fabrikadan hazır olarak alınıp kullanılması ile oluşturulan yapılardır. Günümüzde prefabrik yapı alanı oldukça genişlerken, avantajlarından dolayı daha çok tercih edilir hale gelmiştir. Beton zemin üzerine oturtulan parçalarla inşa edilen yapıların daha düşük maliyete sahip olması ve kısa sürede ortaya çıkması gibi artı yönleri, prefabrik yapıların pek çok yerde sıkça tercih edilmesine neden olmaktadır.

Fabrikadan Evlere

Prefabrik yapı nasıl üretilir sorusunun bir diğer yanıtı yapıların ekonomik olmasıdır. Malzemelerin fabrikasyon kaynaklı elde edilmesi yerinde üretime göre daha düşük maliyetli ve kolay işçilikle yapılabilir olması, bu tür yapıların avantajlı olan özelliklerindendir. Üretilen parçaların tek kalıp üzerinden çıkarılması da maliyeti düşüren unsurlar arasındadır. Kurulumu önceden planlanarak ihtiyaç halinde kısa sürede inşa edilebilir özellikte olması da, depremzedelere kısa zamanda sunulan evler gibi ihtiyaç karşılayıcı özellikte olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda daha pratik malzemeler kullanılarak yapılması, kısa zamanda işin bitirilip teslimini kolaylaştırmaktadır. Bu yüzden deprem karşısında kullanılabilir olmasıyla öne çıkan özelliklerindendir.

Türkiye’nin yaşadığı önemli bir deprem sonrasında değer kazanmaya başlamıştır prefabrik yapılar. Bunun sonucunda prefabrik yapılar birçok şekliyle karşımıza çıkmaya başlamıştır. Depreme dayanıklı olması sebebiyle pek çok yapıda artık prefabrik inşa teknikleri kullanılmaktadır. Özellikle ekonomik olmasından dolayı birçok inşaat firması ağırlıklı olarak prefabrik yapı inşa hizmeti vermektedir. Bu yapılarla ilgili en çok merak edilen konulardan biri ruhsat konusudur. Prefabrik yapılarda da tıpkı diğer inşaatlarda olduğu gibi, imara açık alanlar için ilgili kuruluşlardan ruhsat alınması gerekmektedir.

Günümüzde prefabrik yapı nasıl üretilir denince akla ilk olarak konutlar gelse de, artık pek çok yapıda prefabrik malzeme ve teknikler tercih edilmektedir. Şantiye binaları, hastaneler, ofisler, soyunma alanları, spor salonu, okullar prefabrik yapılardan oluşturulmaktadır.  Uzun yıllar kullanabilme imkânı ve istendiğinde sökülüp başka yerde kurulum avantajı olan prefabrik yapılar, artık çok sık tercih edilmektedir.

Günümüzün en hızlı değişime maruz kalan sektörlerin başında inşaat sektörü gelmektedir. Filozofların dediği gibi değişmeye tek şey değişimin ta kendisidir. Özellikle de dünya genelinde depremlerin eski dönemlere oranla sıkça meydana gelmesine bağlı olarak yapı sektöründe de köklü değişimler meydana gelmiştir. Bu değişimlerden en belirginlerinden biri de birçok özelliği sayesinde diğer betonarme yapıların yerini almış olan prefabrik yapılar olmuştur.

 

 

Bir önceki yazımız olan Avantajlarıyla Son Yılların Gözdesi Prefabrik Yapı Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde Hekim Holding ve prefabrik yapı nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir