Prefabrik Yapı ve Türkiye’deki Yeri

Prefabrik Yapı ve Türkiye’deki Yeri

Prefabrik yapı adına verilen hizmetler ve üretim yapan şirketler son yıllarda artmaktadır. Hızlı ve güvenilir şehirleşmeye katkı sağlayan prefabrik yapıların gelişimindeki en önemli etken müşterilerin istek ve ihtiyaçları olmaktadır. Birçok dünya ülkesinde özellikle depremlerin yoğun yaşandığı gelişmiş ülkelerde sıkça kullanılmaktadırlar. Prefabrik yapılar, deprem sonrasında yıkılan binaların yerine çok daha hızlı bir yenişleşme süreci yaşatarak evsiz kalmama ve bölgedeki yaşamın devamlılığını sağlama gibi durumları sağlamaktadır. Bölgede yıkılan konutlar, işyerleri, sosyal tesisler, okullar, hastaneler ve daha birçok yapı için çok daha hızlı ve güvenilir bir çözüm olarak prefabrik yapı görülmektedir.

images

Prefabrik yapı, yapıyı oluşturan her bir parçanın ayrı ayrı üretilmesi aşaması ile başlamaktadır. Üretimden önce proje çizilerek istenilen yapı bir bütün olarak kâğıtta oluşturulur. Her parça için gerekli hesaplamalar yapılarak üretim süreci başlar. Üretilen parçalar ise yapının oluşturulacağı yere götürülerek montajlanırlar. Bu şekilde, yapının oluşturulacağı alanda çok daha az zaman harcanmış olur. Zamandan tasarruf, enerjiden tasarruf yapıldığı gibi çok kolay yapılabilen bir sistemdir.

Prefabrik yapı tercih eden birçok kişi genellikle kendilerine ait arazi üzerine ev, konut, villa, dubleks gibi farklı seçeneklerden yararlanabilmektedirler. Prefabrik yapının belirli bir plan dâhilinde ve belirli tarihlerde üretim süreçlerinin bitmesiyle montajlama süresi, normal inşaatlardan çok daha kısa sürmektedir. Bu nedenle birçok kişinin tercihi olmaktadır. Ayrıca Türkiye’de yaşanan önemli ve büyük depremler sonucu birçok yerin yaşanamaz bir hal alması da bu yapıların yaygınlaşmasına neden olmuştur. Bu bölgelerde yıkılan konutlar çok daha acil bir şekilde yapılarak depremzedelerin mağduriyetleri giderilebilmektedir. Prefabrik yapı ile yıkılan hastane ve okullarda hazır olarak bulunan parçalar ile çok acil olarak montajlanıp faaliyete geçebilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Montajı Kolay Prefabrik Yapı Çeşitleri başlıklı makalemizde Prefabrik Yapı, prefabrik yapı çalışmaları ve prefabrik yapı malzemeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir