Montajı Kolay Prefabrik Yapı Çeşitleri

Montajı Kolay Prefabrik Yapı Çeşitleri

En basit haliyle prefabrik yapı, önceden hazırlanan parçaların sonradan birleştirilmesiyle oluşan yapılara verilen genel isimdir. Son yıllarda kullanım alanı giderek artan bu yapılar hem montaj kolaylığı sağlarken hem de zamandan tasarruf etmenize olanak tanır. Bu yapıların kurulumu için önceden hazırlanan malzemeler belirli bir türe ait olan malzemeler anlamına gelmemektedir. Burada amaç imal edilen malzemeden ziyade yapı sisteminin açıklanması hedeflenmektedir.

df

Genel olarak ülkemizde prefabrik yapı denildiğinde akla ilk gelen metal profillerden kurulan iskeletlerin betopan ya da OSB gibi hazır panellerin yardımıyla yapıların iç veyahut da dıştan kapatılması anlamına gelmektedir. Son zamanlarda da özellikle çatı kaplama malzemesi olarak kullanılmaya başlanan sandviç panellerden de prefabrik yapıların imal edildiği görülmektedir.

Bu yapıların ülkemizde ucuz, kolay monte edilebilen ve geçici evler olarak görülmesinin sebebi, geçici olarak konaklanan depremzede kişilerin kaldığı evler olarak algılanması ya da genellikle bahçe ve arsalara çoğu zaman için ruhsat almadan yapılan birçoğu depreme dayanıklı olsa bile ses ya da ısı yalıtımını iyi sağlayamayan malzemeden yapılan yapılar olarak algılamasıdır.

Bu durum sadece bizim ülkemizde bu şeklide algılanmakla birlikte, günümüzde özellikle Avrupa ülkelerinin bir çoğunda kullanılan prefabrik yapı malzemeleri çoğunlukla ahşap malzemelerden üretilerek yapılan hazır duvar sistemleri kullanırken bu tarz yapılar kaliteli ve standart ev tipi olarak görülmektedirler. Bu yüzden de çoğu gelişmiş olan ülkelerde prefabrik olan yapı çeşitleri diğer konut üretimleri içinde oldukça yüksek yüzdelere sahip gözükmektedir. Hem yapan için kolaylık sağlayan hem de oturacak olan için kısa zamanda işin biteceğinin bilincinde olmak bu yapıların kullanımının artmasında büyük önem taşımaktadır. Prefabrik yapıların imalatında mutlaka seçilmesi gereken imalatçının da işini bilen deneyimli kişiler olması beklenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Prefabrik Yapı Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli? başlıklı makalemizde Prefabrik Yapı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir