İstanbul’daki Holdingler ve İş Dünyasındaki Yeri

İstanbul’daki Holdingler ve İş Dünyasındaki Yeri

Holdingler anonim ortaklı ticari ortaklıklara benzeseler de bazı yönleri ile diğer ticari işletmelerden ayrılmaktadırlar. En az beş kişinin ya da beş tüzel kişiliğin bir araya gelmesi ile oluşturulan holdingler güçlü sermaye yapıları ile iş dünyasında saygın bir yere sahiptirler. Bir holdingin teşekkülü için en az 50.000 TL teminat gösterilmesi şarttır.

Ülkemizde 1963 yılından bu yana birçok farklı holding kurulmuş olup, günümüzde toplam holding sayısı binler ile ifade edilmektedir.  İhracatın ve iş dünyasının önemli figüranları olan holdingler binlerce kişiye iş kapısı açmaları ve ticari hareketlilikte önemli birer unsur olmaları ile ön plana çıkmaktadırlar. Holding İstanbul merkezli olarak çok sayıdadır.

Ülkemizin En Büyük Holdingleri

Ülkemizin mevcut holdingleri her yıl binlerce kişiye istihdam yaratarak ekonominin ve istihdamın itici gücü olduklarını göstermektedirler. Ülkemizde kurulu bulunan ve İstanbul merkezli olan en büyük holdingler; Koç Holding, Yıldız Holding, Sabancı Holding, Doğuş Holding, Zorlu Holding, Çalık Holding, Ciner Holding, Eczacıbaşı Holding, Anadolu Holding Ve Hekim Holding şeklindedir.

kocKoç Holding ülkemizin ilk kurulan holdingi olup, temelleri 1926 yılında Vehbi koç tarafından atılmıştır. Merkezi İstanbul olan bu holding, bugün dünyanın 341. Ülkemizin ise en büyük holdingi olarak birçok kişiye iş kapısı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Toplamda yüz bine yakın kişiye yakın istihdam sağlayan Koç Holding 70 milyarlık cirosu ile ülkemizin itici gücü sayılabilecek önemli bir holding olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

yildizYıldız Holding yine ülkemizde faaliyet gösteren ve İstanbul merkezli olan önemli bir holdingdir. Ülker ismi ile özdeşleşmiş olsa da Yıldız Holding bünyesinde birçok farklı şirketi barındırmaktadır. Yıldız Holding senelik 20 milyarı aşan cirosu ile gıda sektörü başta olmak üzere birçok sektörde faaliyet göstermektedir. 40 bine yakın çalışanının yanı sıra 30’dan fazla milletten oluşan çalışan iş gücü ile gerek ülke içine gerekse de global ölçekte önemli bir firma olduğunu kanıtlamaktadır. 1944 yılında Sabri Ülker tarafından kurulan şirket her yıl büyüyerek gıda ve perakende sektöründe önemli bir güç haline gelmiştir.

sabanciSabancı Holding ülkemizde Koç holding ile anılan önemli bir şirketler grubudur. 1968 yılında Hacı Ömer Sabancı tarafından kurulan Sabancı Holding 60.000’den fazla çalışanı ile ülkemiz istihdamına büyük katkı sunmaktadır. 25 milyar TL’yi aşan cirosu ve birçok ülkeye yaptığı ihracat ile ülkemiz ekonomisine önemli katkılar sunan Sabancı Holding bankacılıktan inşaat sektörüne kimya endüstrisinden perakende sektörüne otomotivden tekstile birçok farklı alanda hizmet vermektedir. Ülkemizin ve dünyanın önemli bir ekonomik bir gücü olan Sabancı Holding güçlü büyümesine devam etmektedir. Merkezi sonraki yıllarda İstanbul’a taşınmıştır.

dogusDoğuş Holding yine ülkemizin önemli bir itici gücüdür. 1951yılında kurulan Doğuş Holding 11 milyarı aşan cirosu ve 35000 kişiyi aşan çalışan sayısı ile önemli bir kuruluş olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Bünyesinde 180’den fazla firmayı barındıran Doğuş Holding aynı zamanda önemli bir ihracat oyuncusudur. Bankacılık, otomotiv, enerji ve medya gibi birçok farklı alanda faaliyetlerini sürdüren Doğuş Holding her geçen yıl gücüne güç katarak ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Ferit Şahenk’in yönetim kurulu başkanlığını yaptığı holding yeni iş alanlarına yaptığı yatırımlar ile bilinmektedir. Merkezi İstanbul’dur.

zorluZorlu Holding ülkemizde Vestel markası ile anılan önemli bir holdingdir. Birçok büyük holding gibi merkezi İstanbul olan Zorlu Holding Ahmet Zorlu yönetiminde ülkemizin gelişmesine ve istihdamına katkıda bulunmaktadır. 1953 yılında Denizli’de kurulan Zorlu Holding tekstil ile başladığı macerasına farklı iş kollarına yatırım yaparak devam etmiştir. Ciro olarak 15 milyarı aşan Zorlu Holding, yaklaşık 30.000 kişiye istihdam sağlamaktadır. Ev elektroniği ve enerji alanında yaptığı başarılı işler ile adından söz ettiren Zorlu Holding aynı zamanda ülke ekonomisine ve ihracat rakamlarına önemli katkılar sağlamaktadır.

calikÇalık Holding İstanbul merkezli bir holdingdir. 1981 yılında tekstil alanında faaliyetlerine başlayan Çalık Holding günümüzde enerjiden inşaata birçok farklı alanda hizmet vermektedir. Günümüzde tekstil, enerji, inşaat, telekomünikasyon, finans sektörlerinde hizmet vermektedir. 10 milyar TL’ye yaklaşan cirosunun yanı sıra 20.000’den fazla kişiye istihdam sağlaması ile önemli bir holding olan Çalık Holding özellikle inşaat sektöründe yaptığı faaliyetler ile ön plana çıkmaktadır. Başarıları ve ülke ekonomisine katkıları ile birçok çevrenin takdirini kazanan Çalık Holding güçlü büyümesine devam etmektedir.

cinerCiner Holding ülkemizin güçlü ve İstanbul merkezli önemli holdinglerinden bir diğeridir. 1978 yılında park grubu olarak kurulan ve 2004 yılında Ciner Holding ismini alan bu holding madencilik, medya, enerji, çeşitli kimyasallar, turizm alanlarında yaptığı yatırımlar ile bilinmektedir. Bünyesinde 36 farklı şirketi barındıran Ciner Holding yaklaşık 20000 kişiye istihdam sağlamaktadır. Son yıllarda özellikle madencilik ve enerji alanına yaptığı yatırımlar ile tanınan Ciner Holding ülkemizin önemli bir holdingi olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

eczacibasiEczacıbaşı Holding ülkemizin bir diğer önemli grubudur. 1942 yılında Nejat Eczacıbaşı tarafından kurulan işletme ana faaliyetlerini ilaç endüstrisi üzerine yoğunlaşmış olsa da son yıllarda enerjiden madenciliğe farklı alanlara yatırım yapmaktadır. 10 milyar TL’yi aşan cirosu ile ülkemiz ekonomisine önemli katkılar sağlayan Eczacıbaşı Holding günümüzde binlerce kişiye istihdam sağlamaktadır. Diğer önemli holdingler gibi Eczacıbaşı holding de yönetim faaliyetlerini İstanbul’da gerçekleştirmektedir. 5 kıtaya ve 57 ülkeye ihracat yapan Eczacıbaşı Holding ülkemizin önemli bir ekonomik gücü olarak varlığını sürdürmektedir.

1969 yılında kurulan İstanbul merkezli bir holding olan Anadolu Holding ya da bilinen adı ile Anadolu Şirketler Grubu, ülkemizde birçok farklı alanda yatırımları olan önemli bir holdingdir. 19 ülkede 80’den fazla şirketi ile 45000 kişiye iş imkanı sunan Anadolu Holding bira, meşrubat ve otomotiv sektörlerinin yanı sıra tarım, gayrımenkul ve enerji alanlarında da faaliyet göstermektedir.  Ülkemiz ve dünyanın önemli bir firması olan Anadolu Grubu yıllık 20 milyarı aşan ciro rakamları ile ülkemizin önemli bir itici gücü olduğunu kanıtlamıştır.

Holding İstanbul kökenli birçok firma olup, büyük holdinglerin önemli bir kısmı yönetim işlerini İstanbul’dan gerçekleştirmektedir. Hekim Holding de faaliyetlerini İstanbul merkezli olarak gerçekleştiren önemli bir holdingdir. Ülkemizin önemli bir holdingi olan Hekim Holding inşaat alanında var olan üretim tesislerinin yanı sıra çeşitli kimyasalların üretimi alanında da hizmet veren önemli bir holdingdir.

Hekim Holding ve Yapı Sektöründeki Yeri

Hekim Holding 1987 yılında faaliyetlerine ve zamanla ülkemizin en önemli holdinglerinden birisi haline gelen önemli bir holdingdir. Günümüzde Hekim holding  prefabrike yapı, hazır yapı, süt ürünleri, yapı malzemeleri, boya endüstrisi, madencilik, çimento, hafif yapı elemanları alanlarında faaliyetlerini sürdürmektedir.

Hekim holding çeşitli üretim tesislerinin yanı sıra yabancı ülkelere yaptığı yatırımlar ile de önemli bir holdingdir. Özellikle yapı sektöründeki yatırımları ve faaliyetleri ile bilinen holding, Holding İstanbul kökenli bir şirketler topluluğu olup, 300 milyonu aşan cirosu ile yapı sektörünün önemli bir elemanıdır. Gerek yurt içi gerekse de yurtdışındaki yatırımları ile binlerce insana iş imkânı sağlayan Hekimhan holding büyümesine ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlamaya devam etmektedir. Hekim holding ile ilgili daha fazla bilgiye https://www.hekimholding.com sitesinden ulaşabilmek mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Holdingin İlk Ortaya Çıkışı, Anlamı ve Holding Nedir? başlıklı makalemizde Hekim Holding ve holding nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir