İş Dünyasında Holdingler ve Holding Olma Şartları

İş Dünyasında Holdingler ve Holding Olma Şartları

İş dünyasının önemli birer elemanı olan holdingler bir çeşit anonim ortaklığı olsa da kuruluş biçimine farklı yapıda da olabilmektedirler. Ülkemizde birçok holding ve aile şirketi mevcut olup, gerek iş hacmi gerekse de gelişmiş alt yapıları ile ülkemiz ekonomisinin gelişmesinde önemli bir yer tutmaktadırlar.

Her işletme zamanla büyüyerek bir holding olmak gayesi gütmektedir. Her işletmenin zamanla büyüyerek büyük bir işletme haline gelmesi ve zamanla ülke içinde ve dışında tanınan bir holdinge dönüşmesi güzel bir dilek olmakla birlikte bir holdinge dönüşmenin yolu farklıdır. Ülkemizde binlerce yüz binlerce küçük işletme olmasına rağmen bunlardan sadece küçük bir kısmı holding olmayı becerebilmiştir. Holding olma şartları yerine getirerek büyük bir şirket olmak mümkündür.

Büyük ve Bilinen Bir Holding Olmak İçin Hangi Şartları Yerine Getirmek Gerekmektedir

Holding şirketler büyük bir sermayenin tek elde tutulması ve yönetilmesini sağladığı için ülke ekonomisi için önemlidirler. Türk ticaret kanununda holdinge doğrudan bir atıf bulunmamakla birlikte mevcut yasalardan yapılan çıkarsamalar ile holding olma şartları bilinebilmektedir.

Bir holding teşekkülü için çeşitli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Öncelikle holdinglerin kurulabilmesi için en az 5 gerçek ya da tüzel kişiliğin bir araya gelmesi gerekmektedir. Bunun yanında holdingin kuruluş aşamasında en az 50 bin TL’lik sermaye gerekmektedir. Holdingler anonim şirketlere benzeseler de bazı yönlerle onlardan ayrılmaktadır. Örneğin normal anonim şirketleri kuruluşlarında ya da çeşitli sözleşmelerinde yaptıkları değişikliklerde bakanlıkları haber vermek zorunda değildir. Fakat holding olarak faaliyet gösteren firmalar yaptıkları değişiklikleri bakanlıklara bildirmekle yükümlüdür. Kısacası bir anonim şirket kurulurken bakanlıktan izin almak gerekmez iken bir holding kuruluşunda ilgili bakanlıktan izin almak gerekmektedir.

Holdingler karma holding ve saf holding olarak ikiye ayrılmaktadır. Saf holdingler ile karma holdingleri birbirinden ayıran en önemli fark karma holdinglerin ticari faaliyetlerde bulunabilme yetkisine sahip olmasıdır. Saf holdinglerde ise sadece ar olan şirketlerin birleşimi şeklindedir.

Ülkemizde holding kurulumu genellikle birkaç firmanın bir araya gelmesi ile değil bir firmanın diğer farklı firmaları bünyesine katması ile meydana gelmektedir. Holding çeşitli şirketlerin bir araya gelerek oluşturduğu bir yapı olmaktan ziyade anonim şirketlerden holding yapısına geçiş şeklindedir. Anonim şirketlerin holding şirketlerine dönüşmesinde de ilgili bakanlıktan izin alınması gerekmektedir.

hekim-holding-merkez-binasi

Holding yapısına dönüşebilmek için gereken sermaye ve gereken kişi sayısı şartları sağlandıktan sonra teşkil edilen firmalar birçok farklı alanda hizmet vermektedir. Ülkemizde ilk defa 1963 yılında faaliyete başlayan Koç holding ülkemizde kurulan ilk holding yapısı olarak öne çıkmaktadır.

Temel olarak farklı alanlarda hizmet veren küçük işletmelerin bir araya gelerek yönetim paylaşımı ve sermaye birleştirmesi olan holding yapılarının sağlıklı olarak devam ettirilmesi için bazı kurallara uymak gerekmektedir. Bilinmelidir ki ülkemizde binlerce holding olmakla beraber bunlardan çok azı gerçek anlamda global bir oyuncu olarak varlığını sürdürmektedir. Bir holdingin büyümesi ve gelişmesi için kurumsal bir kimlik kazanması, yaptığı iş ve işlemlerde şeffaflığı ön planda tutması, yeniliğe ve inovasyona açık olması gibi şartlar yatmaktadır. Bir piramidin tepe noktası olarak düşünülebilecek olan holding yapısı sayesinde katılımcı işletmeler ya da kişiler daha büyük bir sermayeye ve daha büyük bir firmaya adım atmaktadırlar. Piramidin tepesi holdingi temsil ederken piramidin altları da kurucu unsurları temsil etmektedir.

Genel anlamda küçük işletmelerin büyük holdinglere dönüşebilmeleri büyük düşünüp buna göre planlama yapmaları ve çalışmaları ile mümkün hale gelmektedir. Holding olma şartları genel anlamda bu şekildedir.

Prefabrik Yapı Şirketleri ve Hekim Holding

Hekim holding prefabrik yapı sektörünün lideri konumunda bir şirket olup 1981 yılında bir aile şirketi olarak kurulmuştur. 1996 yılında prefabrik alanında da hizmet veren Hekim Holding her yıl gücüne güç katarak büyümesini sürdürmüştür. Bugün 100’den fazla ülkeye ihracat yapar hale gelmiş olan hekim holding ulusal ve uluslararası birçok işte başarısını ortaya koymuştur.

Hekim holding olarak sektörde öncü olmanın verdiği sorumluluk ile hareket etmektedir. Hekim Holding gerek kurumsal anlamda gerek müşteri memnuniyeti anlamında bir holding olma şartları ve vasıflarına haiz olup, inovatif bir büyüme sergilemektedir. İnsan odaklı politikaları ve gelişmiş kurum içi kültürü büyük bir aile olan hekim holding sizlerin memnuniyetini her şeyin üzerinde tutmaktadır. hekimholding.com sitesinden Hekim Holding hakkına bilgi sahibi olabilmeniz mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Holding Oluşumu ve Nasıl Holding Olunur? başlıklı makalemizde Hekim Holding ve Nasıl holding olunur hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir