Holdingin İlk Ortaya Çıkışı, Anlamı ve Holding Nedir?

Holdingin İlk Ortaya Çıkışı, Anlamı ve Holding Nedir?

Günümüzde sıkça karşılaşılan kavramlardan biri holdingdir. Holding nedir, şirket midir, nasıl kurulu gibi merak edilen ve birbirine karıştırılan sorular bulunuyor. Holdingler, ilk olarak 1888- 1889 yıllarında Amerika’da ortaya çıkıyor. Türkiye’ de ilk holding oluşumu ise, 1963 yılında anonim şirketlerini bir araya getiren Koç Holding ile başlıyor. Böylece holding oluşumu, faaliyet sürdüren çok sayıda holding ile bugünlere geliyor.

Holdingin bir araya getirdiği şirketler çeşitli sektörlerde faaliyet gösterebilir. Bu sektörler ticari, zirai, sınai, maden, gıda gibi birçok sektör olabilir. Holding yapılanması, şirketlerin yer aldığı piramidin tepe noktası olarak düşünülebilir. Şirketlere ilişkin kararlar, holding kurulu tarafından alınır.

Holding, kendisini oluşturan şirketlerin hisselerine ortaktır ve bu hisseleri elinde tutarak yönetmeyi hedefler. Holdingleşmenin bazı faydaları; sahip olduğu şirketlere finansman sağlamak ve sorunlarını kolayca çözmek, ucuz ham madde ile maliyeti düşürerek yüksek verimlilik sağlamak, yatırımlarla ülke ekonomisine katkı sağlamak ve yüksek kar elde etmek.

Holding Oluşumu

Türk Ticaret Kanunu’na göre, holding oluşumu için öncelikle ilgili bakanlıktan izin alınması gerekir. Başlangıç sermayesi en az 50.000 TL olan, beş gerçek veya tüzel kişinin bir araya gelerek oluşturduğu yapılanma şeklinde özetlenebilir. Holding oluşumu temelde, holding nedir sorusuna cevap vermektedir. Holdinglerin Ticaret Kanunu’nda ayrım yapılmış olsa da, direkt bir konu başlığı altında kesin bir ayrımla bahsedilmemiştir.

Holdingler kanunda anonim, kolektif vb. şirket türleri gibi bir ayrım gözetilerek açıklanmamıştır. Holdingi şirket olarak ele almaktan ziyade, şirketlerin bir arada bulunduğu bir çatı olarak düşünülebilir. Holdingi diğer şirketlerden ayıran farkı, kuruluş amacı ve kar dağılımıdır. Holdingi oluşturan şirketler kar-zarar bakımından birbirinden bağımsızdır, yanı bir şirket zarara uğradığında bu zarardan diğer şirket etkilenmez.

Ayrıca anonim şirketi zamanla büyüterek holdinge çevirmek mümkündür. Günümüzde birçok holding, anonim şirket olarak başlamış sonrasında bu şirketleri holding altında toplamıştır. Burada unutulmaması gereken nokta, anonim şirketlerin kuruluşu holding oluşumuna benzer olsa da arada farkın bulunduğudur. Bu yüzden anonim şirketten holdinge geçerken yine, ilgili bakanlıktan izin alınarak, gerekli maddelerin değiştirilmesi gerektiğidir.

Temelde holdingi faaliyet olarak anonim şirket gibi ele alınıp, konu olarak da diğer şirketlere ortak olarak katılımcı gibi düşünülebilir. Hukuki bir şirket çeşidi olmayan holdingin, anonim şirketlerden iki farkı vardır; amaç ve konu bakımından, yedek akçeler bakımından tabi olunan istisnalardır.

Holdinglerin bağlı oldukları şirketlere verebileceği hizmetler şunlardır; finansman temini, hedefler tayini, pazarlama ve dağıtım, yatırım projelerinin hazırlanması, bilgisayar hizmetleri, sevk ve idare. Aynı zamanda piyasa araştırmaları, örgütlendirme ve kararların uygulanması, halkla ilişkilerin tayini, mali revizyon ve vergi müşavirliği, personel temini ve eğitimi, muhasebe ve organizasyon kontrolü, hukuk müşavirliği konularında da hizmetler sunabilir.

Holdinglerin şirketlere sağladığı bu hizmetler ile aralarındaki ilişki de kolaylıkla çözümlenebilir. Şirketlerin kendi içinde işleyen bir mekanizması olduğu, bu mekanizmaların çeşitli şekillerde holding tarafından desteklendiği ve kontrol edilebildiği görülebilir.

hekim-holding

Holding Türleri

Holding nedir sorusuna ek olarak, holding türlerinin neler olduğu da eklenebilir. Holdingler farklı açılardan sınıflandırılabilirler. Holdingler şirketlerin aynı sektörde yer alıp almadıklarına göre, ticarete katılıp katılmadıklarına göre ve başka holding yapılanmalarının olup olmamasına göre ayrılırlar.

Saf holding ve karma holding, yatay holding ve dikey holding, ana holding ve ara holding şekilde kendi aralarında ikiye ayrılacak şekilde kategorilere ayrılırlar. Saf holding; şirketlerin büyük ortağı ve hakimi konumunda olan, şirketlere iştirak eden holding türüdür. Karma holding ise, farklı sektörlerde doğrudan ticari faaliyetlere katılan holdingdir. Yani hem faaliyette bulunur hem de iştirak eder.

Yatay holding; farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerden oluşurken, dikey holding; bir sektörde faaliyet gösteren şirketlerin aynı çatı altında toplandığı holding türüdür. Ana holding ve ara holding ayrımı ise, holding yapılanmasının piramit olarak düşünülmesiyle yapılabilir. Piramidin tepe noktasında yer alan ana holding iken, sonra basamaklar ara holding şeklinde adlandırılır.

Dünden Bugüne Hekim Holding

Genel merkezimizin İstanbul’da yer aldığı, 1989 yılında anonim şirket olarak temellerini attığımız holding yapılanmasına bugün hala devam ediyoruz. Hekim, Özge, Prefabrik, Hebo, Hekim Süt, Hekim Boya Plastik Yapı A.Ş ve Piraziz Dış Ticaret şirketi ile sizlere hizmet veriyoruz. Hekim Madencilik, Hekim Board, Hekim Panel, Hekim Por, Hekim Plast, Hekim Pan, Hekim Profil, Steelin işletmelerini holdingimizin bünyesine katarak kocaman bir aile olmanın gururunu taşıyoruz.

Gıda, dış ticaret, yapı, boya plastik ve madencilik sektörlerinde sürdürdüğümüz hizmetleri sorumluluk bilinciyle devam ettiriyoruz. Yer aldığımız sektörde daima ileriyi hedefliyor ve başarı grafiklerimizi hep bir adım öteye taşıma amacı ile hareket ediyoruz. İnsana, müşterimize ve iş ortaklarımıza odaklı ve saygılı çalışma prensibimizi doğayı ve çevreyi koruyarak sürdürüyoruz.

Hekim Holding bünyesindeki şirketlerimiz ve işletmelerimiz ile hayatlarınızı kolaylaştırmak ve güven içinde yaşamanız için çalışıyoruz. Sizinle birlikte gelişmekten, ilerlemekten ve büyümekten kıvanç duyuyoruz.

Bir önceki yazımız olan İş Dünyasında Holdingler ve Holding Olma Şartları başlıklı makalemizde Hekim Holding ve Holding olma şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir