Holdinge Nasıl Patron Olunur

Holdinge Nasıl Patron Olunur

Ekonomi yaşantısının bir parçası olan Holdinglere dair birçok soru işareti bulunmaktadır. İnsanların kafasındaki soru işaretlerinden birisi nasıl Holding sahibi olunacağıdır. Holding sahibi olmak için neler yapılması gerektiği konusu insanların zihinlerini kurcalamaktadır. Holding nasıl açılır denildiği zaman akla gelen manalardan birisi de şudur: Holding iki ya da daha fazla Şirketin kar etmek amacıyla bir araya gelerek iş birliği yapması demektir. Bir başka tabirle söyleyecek olursak kurulmuş Şirketler topluluğu anlamına gelecektir.

Bu özelliğiyle Holdingler bir konfederasyona benzetilebilir. Holdingler tek merkezden yönetilirken kendi alanlarında çalışmaya devam ederler. Holdingler genel olarak tek bir elden yönetilir ve tek bir ağızdan ses çıkarırlar. Holdinglerin kurulmasındaki amaç menfaat birliği yapmaktır. Aynı yolda yürümek, aynı yolda yürürken sırt sırta verebilmektir. Bu anlamda Holdingler iş birliği ilkesine dayanmaktadır. Holdinglerin kuruluşundaki ilk mevzuat Amerika’da hazırlanmıştır. Holdinglerin hukuki bir niteliği bulunmamaktadır.

Tröst kurma ve tekelleşmeye yönelme amacı ile kurulan Şirketler topluluğu olarak görülebilir. Holdinglerin özelliklerine değinmemiz gerekirse ona özelliğini veren şey hukuki bakımdan Şirketin kuruluş şekli değil, ekonomik yönden mezru olarak aldığı faaliyet sahası ve gösterdiği farklılıktır.

Holding nasıl doğar

Holdinglerin genel amacı başka Şirketleri kendi himayesine katmak veya başka Şirketlerin oluşturduğu sermayelere katılmaktır. Bu anlamda Holdinglerin oluşumu bir iletişime benzetilebilir. Tıpkı kulaktan kulağa oyununda olduğu gibi ya da bir dağdan aşağıda doğru dökülmeye başlayan bir kar tanesi gibi büyüyüp gelişmeye devam eder.  Holdingin oluşumunda bir Şirketin diğer Şirketlere katılması olayı yeterli değildir. Yeterli olması için katılım Yapılan Şirketin yönetiminde de söz sahibi olması gerekmektedir. Bu anlamıyla Holding içerisinde söz sahibi olan Şirkete ‘ana Şirket’ sermayenin yatırıldığı Şirkete de ‘tabi Şirket’ denilmektedir.

Yasalarla Holding

Holding nasıl açılır sorusuna yasaların da verdiği birtakım cevaplar bulunmaktadır. Belki de holding oluşturabilmenin en önemli dayanak noktası kanunların bulunduğu kısımdır.  Oluşturmanın yasal dayanaklarına bakılacak olursa, trük hukukunda Holdinglere dair herhangi bir düzenleyici hüküm yoktur. Yalnızca Türk ticaret Kanunu’nun 46. maddesinde bahsedilmiştir. Buna göre Holding amacı başka işletmelere iştirakten ibaret olan topluluk olarak ele alınmıştır. Holding bir ana Şirketin güdümünde olan Şirketler topluluğu olarak ele alınır. Elinde yeterli hisse senedi bulunan ve gruptaki diğer Şirketleri denetleme yetkisine sahip olan Şirkete ‘Holding company’ denir. Holdingi oluşturan Şirketler kendi alanlarında çalışmaya devam edebilirler. Kendi alanlarında iş yaparlar, faaliyet gösterirler fakat denetim odağı tek bir elden yürütülür. Bazı holdingler sadece grubun denetimi ile ilgilenirler bunlara salt Holding Şirketler denir. Bazı Holdingler denetim faaliyeti göstermenin yanı sıra kendi başlarına da faaliyet göstermeye devam edebilirler. Bunlara da karma Holding Şirket denir.

Şartlar Holdingin Babasıdır

Holdingin ortaya çıkması için bazı şartlar gerekmektedir. Holding Nasıl açılır denildiği zaman akıllara gelen kelimeler şunlardır; aynı kişi, aile veya sermaye yönetiminde, çok sayıda Şirketin bulunması koşuluyla kendini gösterir. Holdingin kökeni Amerika’ya dayanmaktadır. Oradan ülkemize doğru göç etmiştir. Farklı alanlarda faaliyet gösteren Şirketlerin tek bir elde toplanması, ortak yönetimden kararların alınması, denetim Yapılabilmesi, pazarlama imkanının yoğun bir şekilde sağlanabilmesi ve mali kaynakların bir arada toplanması gibi çeşitli avantajlar doğurmaktadır. Holdinge bağlı bulunan Şirketler kendi tüzel benliklerini korumaya devam ederler. Bunun sağladığı avantajlar vardır. Bunun sonucunda Holding olan Şirket kendi sermayesinin bir hayli üzerinde bir toplam sermayeye sahip olan Şirketler topluluğunu yönetme imkanına sahip olmuş olur.

 

 

Bir önceki yazımız olan Güçlü Bir Şirketler Topluluğu İçin Nasıl Holding Kurulur? başlıklı makalemizde Nasıl holding kurulur hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir