Holding Oluşumu ve Nasıl Holding Olunur?

Holding Oluşumu ve Nasıl Holding Olunur?

Holdingler birden fazla şirketi bünyesinde barındıran, kar amacı güden ticari ortaklıklardır. Nasıl holding olunur, nasıl bir yapıdadır, şirket midir, kaç şirketten oluşur gibi akla ilk gelen soruların cevaplarına bakalım. Türk Ticaret Kanunu’nda anonim, limited gibi farklı çeşitlerde şirket kavramı yer alır. Holding, şirketlerden ayrı bir başlık altında tanımlanır.

Holdingi şirket olarak değil, şirketlerin bir arada bulunduğu bir piramit yapının tepesindeki yönetici olarak düşünülebilir. Ticaret Kanunu’na göre beş gerçek veya tüzel kişinin bir araya gelerek, en az 50.000 TL sermaye ile holding kurulabilir. Holding oluşumu için öncelikle, gerekli bakanlıktan izin alınmalıdır. Kurulumu için alınacak izin, anonim şirket başvurusu yapılarak izin alınır. Bu şekilde holding kurulumu tamamlanmış olur.

Anonim şirket olarak başlayan bir şirketi holdinge dönüştürmek de mümkündür. Bunun için de, yine bakanlıktan izin alınması gerekir ve ilgili maddelerde gerekli değişiklikler yapılır. Holding yapılanmasına bu şekilde başlayan anonim şirketlere de fazlasıyla rastlanır.

Holding Oluşumunun Diğer Şirket Kurulumlarından Farkları

Holdingin kuruluş olarak anonim şirketle benzerlik gösterdiği anlaşabilir ancak, bahsettiğimiz gibi şirket kavramına bağlı düşünülmemelidir. Nasıl holding olunur sorusundan, diğer şirketlerden olan farkı kolaylıkla görülebilir.

Diğer şirketlerden farkı; şirketin amacı ve kar dağıtımıdır. Holdingler zirai, ticari, mali gibi konularda faaliyet gösteren şirketlerden oluşur. Bu şirketlerin sermayesine kurucu ortak olarak katılma hakkına sahiptir. Kurucu ortak yapısındaki şirketlere birçok anlamda destek vererek ilerlemelerine yardımcı olur.

Holdingin bir diğer farkı da, bir şirketin zarar etmesi söz konusu olduğunda diğer şirketlerin bu zarar durumundan etkilenmemesidir. Şirketler, kar-zarar olarak birbirlerinden bağımsızdır. Ancak, kararlarında holding yönetim kurulunun önemi esastır. Şirketlerin yer aldığı, piramidin tepesinde holdingin yer aldığı unutulmamalıdır.

Holdingler, kendi arasında da farklı çeşitlere ayrılır. Şirketlere sadece iştirak eden saf holding iken, doğrudan doğruya ticarete katılan karma holding adını alır. Dikey holding; bir üretimi gerçekleştirirken, yatay holding; farklı üretimleri gerçekleştirir. Piramidin tepesinde yer alan ana holding iken, ara holding sonraki sıralarda yer alan holding çeşididir.

Hekim Holding Oluşumu

Hekim Holding, nasıl holding olunur sorusuna anonim şirketten holdinge geçiş yapan holdingler arasında yer alıyor. Holding olma yoluna, 1989 yılında Prefabrik Yapı A.Ş ile girdik. Özge, Hebo, Hekim, Hekim Süt, Hekim Boya Plastik Yapı A.Ş ve Piraziz Dış Ticaret’ i de katarak yolumuza devam ediyoruz. Bünyemizde yer alan şirketlerimiz ve işletmelerimizle gıda, yapı, boya plastik, dış ticaret, madencilik alanlarında kalite üretimle ülkemize değer katmayı amaçlıyoruz.

Bir önceki yazımız olan Günümüzde İnşaat Sektörünün Neden Önemlidir başlıklı makalemizde Hekim Holding ve Holding hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir